تبلیغات
جنگ نرم - جنگ نرم، جنگی نرم است
پنجشنبه 21 بهمن 1389

جنگ نرم، جنگی نرم است

   نوشته شده توسط: علیرضا خسروی    نوع مطلب :جنگ نرم ،

جنگ نرم، جنگی نرم است

حوادث از پیش طراحی شده و کودتای نافرجامی که پس از انتخابات ریاست جمهوری نهم صورت گرفت، اصطلاحات جدیدی را وارد ادبیات سیاسی کشور کرد. از جمله این اصطلاحات می توان به کودتای نرم، انقلاب مخملی، جنگ نرم و ... اشاره داشت. البته این اصطلاحات از مدت ها پیش در جمع ها و محفل های رسانه ای و دانشگاهی وارد شده بود و مورد استفاده نیز قرار می گرفت ولی این حوادث باعث شد این اصطلاحات به عرصه عمومی جامعه هم وارد شود...

جنگ نرم، جنگی نرم است

 

 

 

 

حوادث از پیش طراحی شده و کودتای نافرجامی که پس از انتخابات ریاست جمهوری نهم صورت گرفت، اصطلاحات جدیدی را وارد ادبیات سیاسی کشور کرد. از جمله این اصطلاحات می توان به کودتای نرم، انقلاب مخملی، جنگ نرم و ... اشاره داشت. البته این اصطلاحات از مدت ها پیش در جمع ها و محفل های رسانه ای و دانشگاهی وارد شده بود و مورد استفاده نیز قرار می گرفت ولی این حوادث باعث شد این اصطلاحات به عرصه عمومی جامعه هم وارد شود.
شاید کلیدی ترین این واژه ها، جنگ نرم باشد که سایر موارد نیز به گونه ای در ذیل این واژه معنا پیدا می کنند. چنانچه در تبیین جنگ نرم می توان گفت، جنگی است كه در آن دشمن با به كارگیری اقدامات نرمِ روانی و تبلیغات رسانه ای جامعه هدف را نشانه گرفته و آن را بدون درگیری و به كارگیری زور و اجبار به انفعال و شكست وا می‌دارد. جنگ روانی، جنگ سفید، جنگ رسانه ای، عملیات روانی، براندازی نرم، انقلاب نرم، انقلاب مخملی، انقلاب رنگی و... همگی از اشكال جنگ نرم است. نکته ای که باید به آن اشاره داشت اینکه واژ جنگ نرم در برابر واژه جنگ سخت کاربرد پیدا می کند و این دو واژه از جهاتی مشترک و از جهاتی متمایزاند.
در باب تمایز معنای این دو واژه بحث های فراوانی شده است و اینکه در جنگ نرم کاربرد زور و فشار فیزیکی دیده نمی شود و در این جنگ به جای تلاش جهت تصرف زمین و گرفتن تلفات جانی و مالی و زدن خسارت مادی به دشمن، تمامی کوشش در جهت تسخیر افکار و اذهان صورت می گیرد و به اصطلاح جنگ نرم جنگ بر سر تسلط بر افکار و اذهان است. چرا که موفقیت در جنگ نرم، موفقیت در جنگ سخت را در پی خواهد داشت و به دیگر کلام در صورت پیروزی در جنگ نرم نیازی به ایجاد و راه اندازی جنگ سخت نیست چرا که و در آن صورت طرف مقابل با دست خود به میل و خواست طرف دیگر رفتار خواهد کرد.
از دیگر ممیزات این جنگ می توان به تفاوت ابزارها در این دو نوع جنگ اشاره داشت. بدین صورت که در جنگ نرم رسانه ها هستند که کار توپ و تانک و تفنگ را انجام می دهند و گلوله های آنها نه گلوله های سربی که افکار و عقایدی هستند که در غالب واژه ها عمل می کنند.
اما نکته ی مهمی که در این بین معمولا مغفول واقع می شود شباهت اساسی جنگ نرم به جنگ سخت است. جنگ نرم نیز همچون جنگ سخت در ابتدا نوعی جنگ به حساب می آید و پیش از اینکه بخواهیم به تفاوت های سختی و نرمی آن بپردازیم و در مورد آن به بحث نشسته و سخن سرایی کنیم، باید متوجه جنگ بودن آن باشیم.
باید توجه داشت که جنگ، جنگ است. خواه سخت باشد و خواه نرم. و تنها تفاوت عمده در این بین تفاوت ابزار و هدفهاست. و به جز این تفاوت تمامی مسایلی که در مورد جنگ سخت مورد توجه است باید در مورد جنگ نرم نیز مد نظر باشد.
در جنگ سخت لحظه ای غفلت خسارات جبران ناپذیری در پی دارد در جنگ نرم نیز غفلت جبران نشدنی است.همانطور که در جنگ سخت باید دیدبانی کرد در این جنگ نیز دیدبانی لازمه عمل است و می بایست تحرکات دشمن را لحظه به لحظه زیر نظر داشت. اگر مبارزه و عملیات علیه دشمن فیزیکی نیاز به شناسایی و اطلاعات دارد، مقابله با دشمن نرم و قدرت نرم او نیز بدون شناسایی و اطلاعات امکان پذیر نخواهد بود. در جنگ سخت گروهی به عنوان گردان تخریب عمل می کنند و میادین مین را با هوشیاری، دقت و ذکاوت خنثی می کنند، در جنگ نرم نیز به افرادی نیاز هست تا میادین مین فکری را خنثی کنند تا راه برای عملیات باز شود. چرا که در غیر اینصورت به هنگام عملیات آمار تلفات بالا خواهد رفت و همچنین احتمال شکست.
در جنگ سخت عده ای مسئولند تا از نفوذ عوامل دشمن به جبهه خودی و فعالیت آن ها جلوگیری کنند، که به نظر می رسد این امر در جنگ نرم که جنگ افکار و عقاید است بسیار مهم تر است. لازمه جنگ سخت هوشیاری صد درصدی است و این جنگ طراحی و عملیات پی در پی را می طلبد و باید همیشه برای مقابله با تک احتمالی دشمن و انجام پاتک آماده بود، مسئله ای که در جنگ نرم نیز ضروری
به نظر می رسد.
ملاحظه می شود که جنگ سخت و نرم پیش و بیش از اینکه تفاوت داشته باشند، هر دو ماهیتا جنگ هستند و تفاوت های ابزار و اهداف نباید در این بین اصل قرار گیرند و حجابی شوند تا از توجه به اصالت جنگ بودن غافل ماند.
در پایان باید بار دیگر یا آور شد که جنگ، جنگ است خواه سخت باشد و خواه نرم.